15.09.2024

Дитячий ендокринолог

Дитячий ендокринолог займається профілактикою, діагностикою та лікуванням захворювань ендокринної системи. Ендокринна система – це залози внутрішньої секреції, такі як гіпоталамус, гіпофіз, епіфіз, щитовидна залоза, підшлункова залоза, яєчники, яєчка та ін. Гормони (речовини внутрішньої секреції) виділяються ендокринною системою в кровотік і регулюють життєво важливіші процеси. У всьому світі останнім часом відмічено зростання кількості захворювань, пов’язаних із порушенням ендокринної системи.

Більшість ендокринних захворювань виявляється у дитинстві. Безпричинна стомлюваність, різка зміна настрою, дратівливість можуть послужити, приводом звернутися до ендокринолога, якщо довго не проходять. На прийомі ендокринолог оглядає дитину, збирає та аналізує аналізи, аналізує скарги, призначає додаткові дослідження, наприклад, УЗД щитовидної залози, молочних залоз, статевих залоз, аналізи. За підсумками призначає відповідне лікування.

До дитячого ендокринолога звертаються з широким колом проблем

захворювання щитовидної залози,
захворювання навколощитовидних залоз,
надмірна вага, ожиріння,
діти з низькою масою тіла (гіпотрофія),
якщо у дитини при народженні вага понад 4 кг.
цукровий діабет (1-го та 2-го типу),
захворювання надниркових залоз,
затримка зростання та фізичного розвитку залоз,
передчасний статевий розвиток (у дівчаток до 8 років та хлопчиків до 9 років),
затримка статевого розвитку (у дівчаток старше 13,5 років та хлопчиків старше 14 років),
порушення менструального циклу,
споживання дитиною великої кількості рідини
хворобливість та збільшення молочних залоз
ендокринні захворювання є у найближчих родичів
порушення вуглеводного обміну, виявляється аналізом крові на глюкозу
надмірна пігментація шкіри,
розтяжки на шкірі та ін.

За потреби лікар-ендокринолог призначить додаткові дослідження: УЗД, біохімічні аналізи, аналізи крові та сечі на гормони, кольорове допплерівське картування. Все це дозволить уточнити стан ендокринної системи та підібрати максимально ефективне і при цьому дбайливе лікування.

Ендокринолог лікує:

Діабет
Ожиріння
Порушення зростання
Порушення статевого розвитку
Хвороби надниркових залоз
Захворювання щитовидної залози та ін.
Це важливо знати!
Найпоширенішим серед ендокринних захворювань є патологія щитовидної залози. Найчастіше, особливо у дитячому віці, патологія щитовидної залози пов’язані з дефіцитом йоду. У таких випадках лікар призначає йодовмісні препарати та рекомендує харчування збагачене йодом (йодовану сіль, морепродукти, морську капусту, фейхоа та інші). Дефіцит йоду може призводити до серйозних наслідків, наприклад, до жіночої безплідності, чоловічої імпотенції, зниження інтелектуального потенціалу суспільства.

Однак є й зворотний бік медалі, про який чомусь говорять і пишуть значно менше. Надлишок йоду – гіпертиреоз – також надзвичайно небезпечний і може призвести до нервового виснаження. У разі надмірне вживання йодованої їжі, навпаки, зашкодить дитячому організму.

Не займайтеся самолікуванням! Покажіть дитину ендокринологу і призначить правильну терапію. Нині відомо майже 60 гормонів. Розібратися в їхній різноманітності здатний лише кваліфікований лікар-ендокринолог.

Як розпізнати у дитини ендокринне порушення?
Втома, дратівливість, занепад сил, підвищена пітливість, часті застуди, розлади травлення – яке це може стосуватися щитовидної чи інших органів ендокринної системи? Виявляється, найпряміше. Ендокринні порушення часто маскуються під інші захворювання. Можна загодовувати дитину вітамінами, а вона, як і раніше, буде млявою і апатичною. Або нескінченно скуповувати різні дезодоранти, а від ніг та пахв підлітка все одно буде погано пахнути. А всього й потрібно, що звернутися до дитячого ендокринолога.

Це важливо знати!
Одна третина ендокринних порушень нині становить цукровий діабет. А різке зростання захворюваності спостерігається у дітей молодше 7 років. У таких малюків ця страшна хвороба розвивається миттєво, за якихось 2-3 дні. А далі, якщо дитині не було надано грамотну медичну допомогу, настає кетоацидотична кома. Тим часом, симптоми розвитку цукрового діабету у дітей найневинніші: часте і рясна сечовипускання, спрага, підвищений апетит, зниження ваги. Не списуйте ці прояви на літню спеку, покажіть дитину ендокринологу! Це може врятувати йому життя.

Діабет 1-го типу – захворювання з генетичною схильністю. Своєчасний аналіз спадковості (схильності) та предикторів (найраніших симптомів) захворювання, правильне харчування та спосіб життя, хороший імунітет (коли дитина рідко хворіє), розумний (індивідуальний) підхід до вакцинації, профілактичні огляди педіатра-ендокринолога, – і все це може відсрочити. навіть попередити це тяжке захворювання. А ось діабет 2-го типу – прямий наслідок надмірної ваги, і в його розвитку винні батьки, які не зуміли прищепити своїм дітям